Joriy yil yakunida mahalliylashtirish dasturi doirasida jami 940,1 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqariladi.Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda "O‘zmetkombinat" AJ boshqarma boshlig‘i Doniyor Shodiyev ma’lum qildi.
Shuningdek, yangi loyihalar doirasida A-500 markali armatura 763,8 milliard so‘m qiymatida o‘zlashtiriladi va Respublika miqyosida import hajmi 60,4 million dollar miqdorida maqbullashtiriladi.Importni qisqartirish yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijasida 2024-yil yakuni bo‘yicha jami 74,4 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilishi kutilmoqda.
Ma’lumot uchun, importni qisqartirish yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijasida 2024-yil yanvar oyi bo‘yicha jami 2,8 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilib, reja prognozga nisbatan 100,0 foizga bajarildi.

БРИФИНГ С УЧАСТИЕМ НАЧАЛЬНИКА УПРАВЛЕНИЯ АО «УЗМЕТКОМБИНАТ»
На брифинге, состоявшемся в Агентстве информации и массовых коммуникаций (АИМК), начальник управления АО «Узметкомбинат» Дониёр Шодиев представил информацию о ходе реализации программы локализации.
В рамках новых проектов предприятие приступает к освоению выпуска арматуры марки А-500 на сумму 763,8 млрд сумов. Ожидается, что это позволит оптимизировать объёмы импорта на уровне республики на 60,4 млн долларов и усилить долю отечественного производства на рынке.
По данным компании, только в январе 2024 года было произведено импортозамещающей продукции на 2,8 млн долларов, что соответствует 100-процентному выполнению плана. По итогам же всего 2024 года объём импортозамещающей продукции прогнозируется на уровне 74,4 млн долларов.
Представленные результаты свидетельствуют о последовательной реализации планов по локализации и повышению производственной независимости предприятия, что способствует укреплению промышленного потенциала страны.