YANGI O‘ZBEKISTONIMIZNING MUSTAQIL AYOLLARI
Mamlakatda xotin-qizlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, ularning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy faolligini oshirish, sog‘lig‘ini saqlash, kasbga o‘qitish va bandligini ta’minlash, gender tenglikni ta’minlash borasida qator tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, joriy yilning 6-avgust kuni “O‘zmetkombinat” AJga Toshkent viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi tashabbusi bilan Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari Zuhra Mirgaziyeva boshchiligida bir guruh rahbar ayollar tashrif buyurishdi.
Maqsad kombinatimizda mehnat qilayotgan ayollarimizning ishlash sharoitlari bilan yaqindan tanishish va ular bilan suhbatlashish.
Dastlab mehmonlar kombinat tarixi muzeyida bo‘lib u yerdagi eksponatlar, ishlab chiqarish jarayonlari va mahsulotlar bilan yaqindan tanishishdi.
Shundan so‘ng Xalq iste’moli mollari ishlab chiqarish bo‘linmasida bo‘lib, u yerda mehnat qilayotgan ayollar bilan suhbatlashishdi. uchrashuv davomida "Yangi O‘zbekistonning mustaqil ayollari" mavzusi bo‘yicha fikrlar bildirilib ayollarimizning huquq va burchlari, yaratilayotgan sharoitlar, gendir tenglik bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi.
“O‘zmetkombinat” AJ Ayollar kengashi raisi Marhabo Xoliqovaning bergan ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda kombinatda 1971 nafar ayollar mehnat qilib kelmoqda va ularning sog‘liklari e’tibor qaratish, moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash, yaxshi sharoitlar yaratish bo‘yicha sezilarli ishlar amalga oshirilmoqda.
Ekskursiya davomida mehmonlar kombinat tibbiy punktida, oshxonasida bo‘lib u yerdagi qo‘li shirin xotin-qizlar bilan yaqindan, samimiy suhbatlashishdi. Shuningdek, Elektrda po‘lat eritish bo‘linmasida bo‘lib, u yerdagi ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishib kombinatimiz haqida ijobiy taassurotlarga ega bo‘lishdi.

НЕЗАВИСИМЫЕ ЖЕНЩИНЫ НОВОГО УЗБЕКИСТАНА
В нашей стране продолжается активная работа по защите прав женщин, повышению их экономической, социальной и политической активности, обеспечению профессионального обучения, трудовой занятости, сохранению здоровья и гендерного равенства.
6 августа АО «Узметкомбинат» посетила делегация руководящих женщин во главе с заместителем хокима Ташкентской области Зухры Миргазиевой, организованная при поддержке Управления семьи и женщин области. Цель визита — познакомиться с условиями труда женщин на комбинате и обсудить вопросы их прав, обязанностей и создаваемых условий.
Гости начали визит с музея истории комбината, где ознакомились с экспонатами, производственными процессами и выпускаемой продукцией. Далее делегация побывала в Подразделении производства товаров народного потребления, где состоялся живой диалог с работницами на тему «Независимые женщины нового Узбекистана». Обсуждались вопросы прав, обязанностей, условий труда и реализации гендерного равенства.
По словам председателя Женсовета АО «Узметкомбинат» Мархабо Халиковой, на предприятии трудится 1971 женщина. Для них создаются комфортные условия работы, оказываются материальная и моральная поддержка, особое внимание уделяется сохранению здоровья.
В рамках экскурсии гости посетили медицинский пункт и столовую, где состоялось неформальное общение с сотрудницами. Также они побывали в Электросталеплавильном подразделении, подробно ознакомились с производственными процессами и получили положительные впечатления о работе комбината.