XALQARO SERTIFIKAT QO‘LGA KIRITILDI
“O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati ISO 37001:2016 “Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi” Xalqaro sertifikatini qo‘lga kiritdi.
Mazkur sertifikat kombinat faoliyati korrupsiyaga qarshi kurashish menejmenti tizimining xalqaro standartlarga muvofiqligini bildiradi hamda barcha darajadagi boshqaruv apparatiga shaffoflik va ochiqlikni ta’minlash yuzasidan katta mas’uliyat yuklaydi.
O‘tgan davr mobaynida Komplayens xizmati va Korporativ xavfsizlik va resurslarni himoya qilish departamenti Kombinat faoliyatida korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olish bo‘yicha Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi bilan birgalikda bir qator amaliy chora tadbirlarni amalga oshirdi. Xususan, xalqaro standartlar talabi bo‘yicha 17 ichki idoraviy hujjatlar ishlab chiqilib, amaliyotga joriy etildi, Kombinatning 89 funksiyalari baholashdan o‘tkazilib, korrupsiya xavfi yuqori bo‘lgan vazifa va funksiyalaridagi korrupsiya xavfi darajasini minimallashtirish choralari ko‘rilmoqda.
Kelgusida kombinatning korrupsiya va manfaatlar to‘qnashuvi holatlariga qarshi kurashish sohasidagi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha quyidagi chora tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan:
- tizimli ravishda xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirib borish, shu jumladan, xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha tayyorlash va qayta tayyorlashga oid maxsus o‘quv dasturlari, qo‘llanmalar ishlab chiqilishini ta’minlash;
- korrupsiyaga oid murojaatlarni adolatli ko‘rib chiqilishini ta’minlash, mazkur sohada huquq tartibot idoralari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
- manfaatlar to‘qnashuvini hal qilishning tashkiliy huquqiy asoslarini takomillashtirish, ularga rioya etilishi yuzasidan doimiy monitoring hamda ishga qabul qilinuvchi nomzodlar ustidan tekshiruvlar o‘tkazilishini ta’minlash;
- Kombinatda korrupsiya holati, tendensiyalari va sabablari, korrupsiyaga qarshi ko‘rilgan choralar samaradorligi to‘g‘risida jamoatchilik fikrini o‘rganish bo‘yicha anonim so‘rovnomalar o‘tkazish.

«Узметкомбинат» получил очередной международный сертификат
Акционерное общество "Узбекский металлургический комбинат" (АО «Узметкомбинат») получило международный сертификат ISO 37001:2016 "Система менеджмента противодействия коррупции".
Данный сертификат подтверждает, что деятельность комбината соответствует международным стандартам управления по борьбе с коррупцией и возлагает на весь управленческий аппарат ответственность за обеспечение прозрачности и открытости на всех уровнях.
В течение прошедшего периода комплаенс служба и Департамент корпоративной безопасности и защиты ресурсов совместно с Агентством по борьбе с коррупцией провели ряд мероприятий по предотвращению коррупционных рисков в деятельности комбината. В частности, в соответствии с требованиями международных стандартов были разработаны и внедрены 17 внутренних нормативных документов, проведена оценка 89 функций комбината, предпринимаются меры по минимизации уровня коррупционного риска.
С целью дальнейшей эффективной деятельности в сфере борьбы с коррупцией и предотвращения конфликтов интересов на комбинате запланирована реализация следующих мероприятий:
- систематическое повышение знаний и навыков сотрудников по борьбе с коррупцией, включая разработку специальных программ обучения и переподготовки, а также пособий по противодействию коррупции;
- обеспечение справедливого рассмотрения обращений, связанных с коррупцией, и налаживание сотрудничества с правоохранительными органами в данной сфере;
- совершенствование организационно-правовой базы для решения вопросов конфликта интересов, обеспечение постоянного мониторинга за их соблюдением и проведение проверок в отношении кандидатов при приеме на работу;
- проведение анонимных опросов по изучению общественного мнения о состоянии коррупции, тенденциях и причинах коррупции, а также об эффективности принимаемых антикоррупционных мер.