MAKTAB TA’TILI KUNLARIDA MUZEYGA TASHRIF
Har kuni bekobodliklar va mehmonlar muzeyga tashrif buyurib, 80 yillik tarix, o‘zbek metallurglarining mehnat an’analari bilan tanishadilar. Ishga ilk bor qabul qilinayotgan yoshlar ham avval muzeyga borib, metallurglarning buyuk ishlariga hurmat bilan qarashni va ularning sharafli an’analarini davom ettirishni o‘zlariga maqsad qilishadi.
Maktab ta’tili kunlarida muzeyda alohida jonlanish seziladi. 6-yanvar kuni muzeyga Bekobod shahrining 11-maktabi, “Barkamol avlod” markazi va 20-son bolalar san’at maktabining o‘quvchilari tashrif buyurishdi. Ular zavodning qurilishi tarixi, shuningdek, “Uzmetkombinat”dagi texnologik jarayon – metall eritishdan tayyor mahsulot va undan tayyorlangan buyumlargacha bo‘lgan jarayon bilan tanishishdi.
Bolalarda mis buyumlar, po‘latdan yasalgan emallangan idishlar, issiqlik izolyatsiya materiallari va boshqa eksponatlar katta qiziqish uyg‘otdi. “Barkamol avlod” markazi o‘qituvchisi Gulbahor Nabiyeva shunday dedi:
– Vaqtlar orasidagi bog‘liqlikni his qilishning eng yaxshi usuli – bu muzeyga tashrif buyurishdir. Ikkinchi jahon urushi davridagi hujjatlar zavodning fashizmga qarshi kurashdagi hissasi naqadar katta bo‘lganini ko‘rsatadi. Bugungi kunda muzey nafaqat korxonaning, balki butun Bekobod mintaqasining diqqatga sazovor joylaridan biri hisoblanadi.
Muzeyga ekskursiyalar o‘quvchilarda unutilmas taassurot qoldirdi. Ular mazmunli vaqt o‘tkazib, o‘z bilimi va dunyoqarashlarini boyitdilar, tarix va ajdodlar merosiga yaqinlashish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В МУЗЕЙ В ДНИ ШКОЛЬНЫХ КАНИКУЛ
Жители и гости Бекабада ежедневно посещают музей, чтобы прикоснуться к его 80-летней истории. Молодежь, впервые поступающая на работу, традиционно знакомится с экспозициями, чтобы проникнуться уважением к труду металлургов и продолжить их славные традиции.
В дни школьных каникул музей особенно оживлен. Так, 6 января его посетили школьники из школы №11, Центра «Баркамол авлод» и школы искусств №20. Ребята с интересом узнали об истории строительства и технологическом процессе на Узметкомбинате — от плавки металла до выпуска готовой продукции.
Большое впечатление произвели на детей изделия из меди, стальная эмалированная посуда, теплоизоляционные материалы и другие экспонаты. Преподаватель Центра «Баркамол авлод» Гульбахор Набиева отметила:
– Лучший способ почувствовать связь времен – это посетить музей. Его экспонаты, включая документы времен Второй мировой войны, рассказывают о вкладе комбината в приближение Победы. Сегодня музей является не только достопримечательностью предприятия, но и региона.
Посещение музея оставило у школьников неизгладимые впечатления, обогатив их знания и позволив прикоснуться к истории, которая формирует наше настоящее и будущее.