“O‘ZMETKOMBINAT” AJ “B” DARAJASIGA ERISHGANINI MA’LUM QILADI
“O‘ZBEKISTON METALLURGIYA KOMBINATI” AKSIYADORLIK JAMIYATI CDP (CARBON DISCLOSURE PROJECT) BAHOLASH TIZIMIDA IKKI POG‘ONA YUQORILAB, “B” DARAJASIGA ERISHGANINI MA’LUM QILADI
O‘zbekistonda po‘lat mahsulotlar ishlab chiqarishda yetakchi korxona bo‘lgan “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati (RSE: UZMK) (bundan keyin matnda – “O‘zmetkombinat” AJ, “Kompaniya”) CDP (Carbon Disclosure Project) bahosi ikki pog‘onaga, ya’ni “B” darajasiga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan ma’lum qiladi.
CDP – bu har yili kompaniyalar tomonidan iqlim o‘zgarishi (Climate Change), suv (Water) va o‘rmon (Forests) resurslarini muhofaza qilish bo‘yicha oshkor qilingan ma’lumotlarni baholaydigan eng nufuzli xalqaro ESG reyting provayderlaridan biri.
2024-yilda CDP baholashida butun dunyodan 22 000 dan ortiq kompaniya ishtirok etdi. Baholar “A” (eng yuqori natija) dan “F” (eng past natija) gacha bo‘lgan shkalada qo‘yiladi.
“O‘zmetkombinat” AJning 2024-yilda CDP baholash doirasidagi natijalari
2024-yilda CDP (CDP Climate Change 2024) tomonidan o‘tkazilgan iqlim o‘zgarishi sohasidagi baholash natijalariga ko‘ra, “O‘zmetkombinat” AJga “B” bahosi berildi. Bu o‘tgan yilgi natijalarga nisbatan ikki pog‘ona yuqori bahodir. “B” bahosi Kompaniyaning iqlim o‘zgarishini boshqarish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirayotganini anglatadi. “O‘zmetkombinat” AJning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha rivojlanish va natijalari darajasi nafaqat o‘rtacha global darajadan , balki butun dunyo metallurgiya kompaniyalari o‘rtasidagi o‘rtacha sanoat darajasidan ham sezilarli darajada yuqori ekanligi aniqlandi . 2023-yilda “B” darajasi Markaziy Osiyoda ommaviy baholashlar orasida eng yuqori ko‘rsatkich sifatida qayd etilgan.
Alohida toifalar orasida CDP “O‘zmetkombinat” AJga korporativ boshqaruv, iqlim o‘zgarishi xavflari va imkoniyatlarini boshqarish, issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va past uglerodli mahsulotlar ishlab chiqarish, davlat organlari hamda tarmoq tashkilotlari bilan hamkorlik qilish, ekologik siyosat va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha eng yuqori ("A" darajasidagi) baholarni berdi. Bundan tashqari, CDP “O‘zmetkombinat” AJga iymat yaratish zanjirida issiqxona gazlari chiqindilari masalalarini boshqargani uchun (3-qamrov) juda yuqori (“A-” darajasidagi) baho berdi.
12023-yilda o‘rtacha global CDP bahosi “S” ni tashkil etdi
22023-yilda “Metallarni qayta ishlash” tarmog‘i bo‘yicha o‘rtacha CDP bahosi “B-”
“Biz iqlim o‘zgarishini boshqarish borasidagi yutuqlarimiz uchun CDP tomonidan bunday xalqaro e’tirofga sazovor bo‘lganimizdan nihoyatda mamnunmiz. “O‘zmetkombinat” AJda barqaror rivojlanish shunchaki majburiyat emas, balki kompaniyaning sifatli o‘sishi uchun haqiqiy imkoniyat ekanligiga ishonchimiz komil. Bunday muvaffaqiyat bizni yanada oldinga intilishga va kelajakda nafaqat o‘zimiz uchun, balki po‘lat sanoati va O‘zbekiston Respublikasi uchun ham ekologik mas’uliyatning yangi, yanada yuqori standartlarini belgilashga ruhlantiradi,” - deya izoh berdi “O‘zmetkombinat” AJ Boshqaruv raisi o‘rinbosari va moliyaviy direktori Tatyana Budey.
Xalqaro nufuzli CDP tashkiloti tomonidan berilgan bunday yuqori baho “O‘zmetkombinat” AJ, O‘zbekiston Respublikasi va umuman mintaqaning investitsiyaviy jozibadorligini oshirishda muhim rol o‘ynashi mumkin.
Kompaniyaning CDP baholashini oshirish doirasida ishtirok etishga tayyorgarlik ko‘rish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli ishlar Finvizier Consultancies DMCC konsalting kompaniyasini jalb qilgan holda amalga oshirildi.
CDP 2000-yilda Buyuk Britaniyada tashkil etilgan mustaqil notijorat tashkilotdir. U investorlar, kompaniyalar, shaharlar, shtatlar va mintaqalar uchun atrof-muhitga ta’sirini boshqarishga qaratilgan global ma’lumotlarni oshkor qilish tizimini yuritadi. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, CDP tadqiqotida butun dunyodan 22 mingdan ortiq kompaniya ishtirok etdi. Ularning umumiy kapitallashuvi jahon fond birjalarida ro‘yxatga olingan kompaniyalar umumiy kapitallashuvining taxminan 67 %ini tashkil etadi. CDP reytingini boshqaruvidagi umumiy aktivlari 142 trillion AQSH dollaridan ortiq bo‘lgan 700 dan ziyod institutsional investorlar qo‘llab-quvvatlaydi. CDP haqida batafsil ma’lumotni tashkilotning rasmiy veb-saytidan olishingiz mumkin: https://www.cdp.net/
“O‘zmetkombinat” AJ 1944-yildan buyon O‘zbekistondagi qora metallurgiya sohasining yetakchisi hisoblanadi. Kombinat yiliga 1 million tonnadan ortiq prokat ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lib, 2021-2026-yillar davomida ishlab chiqarish quvvatini yiliga 2,5 million tonnaga yetkazish maqsadida keng ko‘lamli investitsiya dasturini amalga oshirmoqda. Korxonada 10 mingdan ziyod xodim mehnat qiladi, mahsulotlar mamlakatning barcha hududlarida sotiladi va dunyoning turli mamlakatlariga eksport qilinadi. Kombinat aksiyalarining 90 foizdan ortig‘i davlat tasarrufida. Aksiyalarning sezilarli qismi “Toshkent” RFBda muomalada bo‘lib, kombinatning oddiy va imtiyozli aksiyalari yuqori likvidlik maqomiga ega.

АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО «УЗБЕКСКИЙ МЕТАЛЛУРГИЧЕСКИЙ КОМБИНАТ» СООБЩАЕТ О ПОВЫШЕНИИ ОЦЕНКИ CDP (CARBON DISCLOSURE PROJECT) НА ДВЕ СТУПЕНИ, ДО УРОВНЯ “B”
20.02.2025
874
АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО «УЗБЕКСКИЙ МЕТАЛЛУРГИЧЕСКИЙ КОМБИНАТ»
СООБЩАЕТ О ПОВЫШЕНИИ ОЦЕНКИ CDP (CARBON DISCLOSURE PROJECT) НА ДВЕ СТУПЕНИ, ДО УРОВНЯ “B”
Акционерное общество «Узбекский металлургический комбинат» (RSE: UZMK) (далее – АО «Узметкомбинат», «Компания»), ведущий производитель продукции стали в Узбекистане, с радостью сообщает о повышении оценки CDP (Carbon Disclosure Project) на две ступени, до уровня “B”.
CDP – это один из наиболее авторитетных международных провайдеров ESG рейтингов, ежегодно проводящий оценку раскрываемой компаниями информации по вопросам изменения климата (Climate Change), охраны водных (Water) и лесных ресурсов (Forests). В 2024 году в оценке CDP приняло участие более 22 000 компаний со всего мира. Оценки выставляются по шкале от “A” (лучший результат) до “F” (самый низкий результат).
Результаты АО «Узметкомбинат» в рамках оценки CDP в 2024 году
По итогам оценки в области изменения климата, проведенной CDP в 2024 году (CDP Climate Change 2024), АО «Узметкомбинат» присвоена оценка “B”, что свидетельствует об улучшении оценки на две ступени по сравнению с результатами прошлого года. Оценка “B” означает, что Компания предпринимает скоординированные меры по управлению вопросами изменения климата, а уровень развития и результатов АО «Узметкомбинат» в области изменения климата значительно превышает не только средний глобальный уровень1, но и средний отраслевой уровень среди металлургических компаний со всего мира2. В 2023 году оценка на уровне “B” являлась самым высоким результатом в Центральной Азии среди публично доступных оценок.
_________________________________________________
1Средняя мировая оценка CDP в 2023 году составила “С”
2Средняя оценка CDP по сектору «Переработка металлов» в 2023 году составила “В-“
Среди отдельных категорий CDP присвоила АО «Узметкомбинат» наивысшие оценки (на уровне «А») по направлениям корпоративного управления, управления климатическими рисками и возможностями, снижения выбросов парниковых газов и выпуска низкоуглеродной продукции, взаимодействия с государственными органами и отраслевыми организациями, экологическим политикам и пр. Кроме того, очень высокую оценку (на уровне «А-») CDP присвоила АО «Узметкомбинат» за управление вопросами выбросов парниковых газов в цепочке создания стоимости (охват 3).
«Мы очень рады получить такое международное признание от CDP за наши успехи в области управления вопросами изменения климата. В АО “Узметкомбинат” мы убеждены, что устойчивое развитие – это не просто обязательство, а реальный шанс для качественного роста компании. Успех такого рода вдохновляет нас двигаться вперед и задавать новые, более высокие стандарты экологической ответственности как для себя в будущем, так и для сталелитейной отрасли и Республики Узбекистан» - прокомментировала заместитель председателя Правления и финансовый директор АО «Узметкомбинат» Татьяна Будей.
Присвоение оценки от международной авторитетной организации CDP на таком высоком уровне может сыграет важную роль в повышении инвестиционной привлекательности АО «Узметкомбинат», Республики Узбекистан и региона в целом.
Комплексная работа по подготовке Компании к участию и сопровождению в рамках повышения оценки CDP была проведена с привлечением консалтинговой компании Finvizier Consultancies DMCC.
CDP — независимая некоммерческая организация, основанная в 2000 году в Великобритании. CDP управляет глобальной системой раскрытия информации для инвесторов, компаний, городов, штатов и регионов для управления их воздействием на окружающую среду. По итогам 2024 г. в исследовании CDP приняли участие более 22 тыс. компаний со всего мира, суммарная капитализация которых составляет около 67% от общей капитализации компаний, котирующихся на мировых фондовых биржах. Рейтинг CDP поддерживают более 700 институциональных инвесторов с общим объемом активов под управлением более 142 трлн долл. США. C подробной информацией о CDP можно ознакомиться на официальном вебсайте: https://www.cdp.net/
АО Узметкомбинат – лидер черной металлургии в Узбекистане, ведущий историю с 1944 года. Комбинат имеет установленную мощность в более
чем 1 млн. тонн проката в год, а также реализует масштабную инвестиционную программу с целью увеличения мощностей до 2,5 млн. тонн в год в течение
2021-2026 годов. На предприятии занято более 10 тыс. человек, а продукция реализуется во всех регионах страны и направляется на экспорт в различные страны мира. Более 90% акций Комбината принадлежит государству. Существенная часть акций обращается на РФБ «Тошкент» - простые и привилегированные акции Комбината имеют статус высоколиквидных.