“O‘ZMETKOMBINAT” AJ “B” DARAJASIGA ERISHGANINI MA’LUM QILADI
“O‘ZBEKISTON METALLURGIYA KOMBINATI” AKSIYADORLIK JAMIYATI CDP (CARBON DISCLOSURE PROJECT) BAHOLASH TIZIMIDA IKKI POG‘ONA YUQORILAB, “B” DARAJASIGA ERISHGANINI MA’LUM QILADI
O‘zbekistonda po‘lat mahsulotlar ishlab chiqarishda yetakchi korxona bo‘lgan “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati (RSE: UZMK) (bundan keyin matnda – “O‘zmetkombinat” AJ, “Kompaniya”) CDP (Carbon Disclosure Project) bahosi ikki pog‘onaga, ya’ni “B” darajasiga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan ma’lum qiladi.
CDP – bu har yili kompaniyalar tomonidan iqlim o‘zgarishi (Climate Change), suv (Water) va o‘rmon (Forests) resurslarini muhofaza qilish bo‘yicha oshkor qilingan ma’lumotlarni baholaydigan eng nufuzli xalqaro ESG reyting provayderlaridan biri.
2024-yilda CDP baholashida butun dunyodan 22 000 dan ortiq kompaniya ishtirok etdi. Baholar “A” (eng yuqori natija) dan “F” (eng past natija) gacha bo‘lgan shkalada qo‘yiladi.
“O‘zmetkombinat” AJning 2024-yilda CDP baholash doirasidagi natijalari
2024-yilda CDP (CDP Climate Change 2024) tomonidan o‘tkazilgan iqlim o‘zgarishi sohasidagi baholash natijalariga ko‘ra, “O‘zmetkombinat” AJga “B” bahosi berildi. Bu o‘tgan yilgi natijalarga nisbatan ikki pog‘ona yuqori bahodir. “B” bahosi Kompaniyaning iqlim o‘zgarishini boshqarish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirayotganini anglatadi. “O‘zmetkombinat” AJning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha rivojlanish va natijalari darajasi nafaqat o‘rtacha global darajadan , balki butun dunyo metallurgiya kompaniyalari o‘rtasidagi o‘rtacha sanoat darajasidan ham sezilarli darajada yuqori ekanligi aniqlandi . 2023-yilda “B” darajasi Markaziy Osiyoda ommaviy baholashlar orasida eng yuqori ko‘rsatkich sifatida qayd etilgan.
Alohida toifalar orasida CDP “O‘zmetkombinat” AJga korporativ boshqaruv, iqlim o‘zgarishi xavflari va imkoniyatlarini boshqarish, issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va past uglerodli mahsulotlar ishlab chiqarish, davlat organlari hamda tarmoq tashkilotlari bilan hamkorlik qilish, ekologik siyosat va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha eng yuqori ("A" darajasidagi) baholarni berdi. Bundan tashqari, CDP “O‘zmetkombinat” AJga iymat yaratish zanjirida issiqxona gazlari chiqindilari masalalarini boshqargani uchun (3-qamrov) juda yuqori (“A-” darajasidagi) baho berdi.
12023-yilda o‘rtacha global CDP bahosi “S” ni tashkil etdi
22023-yilda “Metallarni qayta ishlash” tarmog‘i bo‘yicha o‘rtacha CDP bahosi “B-”
“Biz iqlim o‘zgarishini boshqarish borasidagi yutuqlarimiz uchun CDP tomonidan bunday xalqaro e’tirofga sazovor bo‘lganimizdan nihoyatda mamnunmiz. “O‘zmetkombinat” AJda barqaror rivojlanish shunchaki majburiyat emas, balki kompaniyaning sifatli o‘sishi uchun haqiqiy imkoniyat ekanligiga ishonchimiz komil. Bunday muvaffaqiyat bizni yanada oldinga intilishga va kelajakda nafaqat o‘zimiz uchun, balki po‘lat sanoati va O‘zbekiston Respublikasi uchun ham ekologik mas’uliyatning yangi, yanada yuqori standartlarini belgilashga ruhlantiradi,” - deya izoh berdi “O‘zmetkombinat” AJ Boshqaruv raisi o‘rinbosari va moliyaviy direktori Tatyana Budey.
Xalqaro nufuzli CDP tashkiloti tomonidan berilgan bunday yuqori baho “O‘zmetkombinat” AJ, O‘zbekiston Respublikasi va umuman mintaqaning investitsiyaviy jozibadorligini oshirishda muhim rol o‘ynashi mumkin.
Kompaniyaning CDP baholashini oshirish doirasida ishtirok etishga tayyorgarlik ko‘rish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli ishlar Finvizier Consultancies DMCC konsalting kompaniyasini jalb qilgan holda amalga oshirildi.
CDP 2000-yilda Buyuk Britaniyada tashkil etilgan mustaqil notijorat tashkilotdir. U investorlar, kompaniyalar, shaharlar, shtatlar va mintaqalar uchun atrof-muhitga ta’sirini boshqarishga qaratilgan global ma’lumotlarni oshkor qilish tizimini yuritadi. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, CDP tadqiqotida butun dunyodan 22 mingdan ortiq kompaniya ishtirok etdi. Ularning umumiy kapitallashuvi jahon fond birjalarida ro‘yxatga olingan kompaniyalar umumiy kapitallashuvining taxminan 67 %ini tashkil etadi. CDP reytingini boshqaruvidagi umumiy aktivlari 142 trillion AQSH dollaridan ortiq bo‘lgan 700 dan ziyod institutsional investorlar qo‘llab-quvvatlaydi. CDP haqida batafsil ma’lumotni tashkilotning rasmiy veb-saytidan olishingiz mumkin: https://www.cdp.net/
“O‘zmetkombinat” AJ 1944-yildan buyon O‘zbekistondagi qora metallurgiya sohasining yetakchisi hisoblanadi. Kombinat yiliga 1 million tonnadan ortiq prokat ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lib, 2021-2026-yillar davomida ishlab chiqarish quvvatini yiliga 2,5 million tonnaga yetkazish maqsadida keng ko‘lamli investitsiya dasturini amalga oshirmoqda. Korxonada 10 mingdan ziyod xodim mehnat qiladi, mahsulotlar mamlakatning barcha hududlarida sotiladi va dunyoning turli mamlakatlariga eksport qilinadi. Kombinat aksiyalarining 90 foizdan ortig‘i davlat tasarrufida. Aksiyalarning sezilarli qismi “Toshkent” RFBda muomalada bo‘lib, kombinatning oddiy va imtiyozli aksiyalari yuqori likvidlik maqomiga ega.

JOINT STOCK COMPANY “UZBEK METALLURGICAL PLANT” ANNOUNCES THAT IT HAS UPGRADED ITS CDP (CARBON DISCLOSURE PROJECT) SCORE BY TWO STEPS, TO LEVEL “B”
20.02.2025
199
Joint Stock Company “Uzbek Metallurgical Plant” (RSE: UZMK) (Uzmetkombinat JSC, the “Company”), a leading producer of steel products in Uzbekistan, is pleased to announce that its CDP (Carbon Disclosure Project) score has been upgraded by two notches to “B”.
CDP is one of the most respected international providers of ESG ratings, annually assessing companies' disclosures on Climate Change, Water Security and Forests. More than 22,000 companies from around the world participated in CDP's 2024 assessment. Scores are given on a scale from “A” (best score) to “F” (lowest score).
Results of Uzmetkombinat JSC under CDP assessment in 2024
According to the results of climate change assessment conducted by CDP in 2024 (CDP Climate Change 2024), Uzmetkombinat JSC was assigned a score “B”, which indicates an improvement of two steps compared to the results of the previous year. The “B” score means that the Company is taking coordinated measures to manage climate change issues, and the level of development and results of Uzmetkombinat JSC in the field of climate change significantly exceed not only the average global level1, but also the average industry level among metallurgical companies from around the world2. In 2023, the “B” grade was the highest score in Central Asia among publicly available assessments.
______________________________________
1The average global CDP score in 2023 was “C”
2The average CDP score for the Metal Smelting, Refining & Forming sector in 2023 was “B-”
Among the individual categories, CDP gave Uzmetkombinat JSC the highest grades (at the “A” level) in the areas of corporate governance, dependencies, impacts, risks and opportunities process, emissions reduction initiatives and low carbon products, public policy engagement and industry collaboration, environmental policies, and so on. In addition, CDP assigned a very high grade (at the level of “A-”) to Uzmetkombinat JSC for its management of greenhouse gas emissions issues in the value chain (scope 3).
“We are very pleased to receive such international recognition from CDP for our successes in managing climate change issues. At Uzmetkombinat JSC, we are convinced that sustainable development is not just an obligation, but a real opportunity for the company's qualitative growth. Success of this kind inspires us to move forward and set new, higher standards of environmental responsibility for ourselves in the future, as well as for the steel industry and the Republic of Uzbekistan” - commented Tatyana Budey, Deputy Chairman of the Management Board and Chief Financial Officer of Uzmetkombinat JSC.
Assignment of such a high CDP score by the international authoritative organization can play an important role in increasing the investment attractiveness of Uzmetkombinat JSC, the Republic of Uzbekistan and the region in general.
Complex work on preparation of the Company for participation and support within the framework of CDP score increase was carried out with involvement of consulting company Finvizier Consultancies DMCC.
Reference:
CDP is an independent non-profit organization founded in 2000 in the United Kingdom. CDP manages a global system of information disclosure for investors, companies, cities, states and regions to manage their environmental impact. More than 22,000 companies from around the world, with a combined capitalization of about 67% of the total capitalization of companies listed on global stock exchanges, participated in CDP's 2024 assessment cycle. The CDP score is supported by more than 700 institutional investors with total assets under management of more than USD 142 trillion. Detailed information about CDP is available on the official website: https://www.cdp.net/
Uzmetkombinat JSC is the leader of ferrous metallurgy in Uzbekistan with a history dating back to 1944. The plant has an installed capacity of more than 1 million tons of rolled products per year, and is implementing a large-scale investment program to increase capacity to 2.5 million tons per year during 2021-2026. The enterprise employs more than 10 thousand people, and its products are sold in all regions of the country and exported to various countries of the world. More than 90% of the Plant's shares are owned by the state. A significant part of shares is traded on the RSE “Toshkent” - common and preferred shares of the Plant have the status of highly liquid.