27.02.2025 27.02.2025 6175
“O‘ZBEKISTON METALLURGIYA KOMBINATI” AKSIYADORLIK JAMIYATI “FITCH RATINGS” XALQARO REYTING AGENTLIGI TOMONIDAN EMITENTNING UZOQ MUDDATLI DEFOLT REYTINGINI “BB-” DARAJASIDAN “B+” DARAJASIGA QAYTA KO‘RIB CHIQQANLIGINI HAMDA PROGNOZNI “SALBIY” DARAJADAN “BARQAROR” DARAJAGA YAXSHILAGANLIGINI MA’LUM QILADI
O‘zbekistonda qora metallurgiya mahsulotlari ishlab chiqarishning yetakchi korxonasi bo‘lgan “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati (RSE: UZMK) (bundan keyin - "O‘zmetkombinat" AJ, Kompaniya) Fitch Ratings (bundan keyin - Agentlik) tomonidan emitentning uzoq muddatli defolt reytingi “Salbiy” darajadan “Barqaror” darajaga yaxshilangan holda “BB-” darajadan “B+” darajagacha qayta ko‘rib chiqilganini ma’lum qiladi.
"Fitch Ratings" hisobotiga ko‘ra, “O‘zmetkombinat” AJ reytingining qayta ko‘rib chiqilishi, asosan, qarz yukining Agentlik tomonidan Kompaniyani reytinglash doirasida qo‘llaniladigan chegaraviy qiymatlardan yuqori darajada uzoqroq saqlanib qolishi bilan bog‘liq bo‘lib, bunga jahon qora metallurgiya bozoridagi bozor konyunkturasining yomonlashuvi sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatdi. 2024-2025-yillarda noqulay bozor sharoitlari fonida bir qator po‘lat quyish korxonalari ham xalqaro reyting agentliklari tomonidan kredit reytinglari va prognozlarining pasayishiga duch keldi. 2025-yilda "Moody’s Ratings" xalqaro reyting agentligi Braziliyaning "Companhia Siderurgica Nacional" kompaniyasi hamda uning sho‘ba korxonalari "CSN Inova Ventures" va "CSN Resources S.A".ning uzoq muddatli kredit reytingini “Salbiy” darajadan “Barqaror” darajaga o‘zgartirib, “Ba2” darajadan “Ba3” darajaga tushirdi. Shunga o‘xshash harakat ilgari "S&P Global Ratings" xalqaro reyting agentligi tomonidan Companhia Siderurgica Nacional kompaniyasiga nisbatan 2024-yil dekabr oyida reyting prognozini "Salbiy" darajadan “Barqaror” darajaga qayta ko‘rib chiqish orqali kompaniyaning kredit reytingini “BB” darajadan “BB-” darajaga tushirish bilan amalga oshirilgan edi. 2024-yilda Xitoyda joylashgan "Taiyuan Iron & Steel" ("Fitch Ratings": A), "Baowu Steel Group Corporation Limited" ("Fitch Ratings": A+) va uning sho‘ba korxonasi "Baoshan Iron & Steel Co. Ltd." ("Fitch Ratings": A+), shuningdek, Hindistonning "Tata Steel Limited" ("Fitch Ratings": BBB-) reyting prognozlari “Barqaror” darajadan “Salbiy” darajaga tushirildi. 2024-yil dekabr oyida Xitoyning "Guangyang Antai" ("Fitch Ratings": B, 2024-yil 6-dekabrgacha barqaror) kompaniyasi reyting jarayonlarida ishtirok etishni to‘xtatishga qaror qildi, bu esa uning kredit reytingi bekor qilinishiga olib keldi.
Hozirgi vaqtda “O‘zmetkombinat” AJ Quyuv-prokat majmuasini (bundan keyin – Loyiha) qurish bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirishning yakuniy bosqichida bo‘lib, uning tayyorlik darajasi, salbiy bozor omillariga qaramay, 2024-yil uchun 65 foizdan 90 foizdan ko‘proqqa oshdi. Loyiha tayyor mahsulotlarning umumiy quvvatini ikki baravarga oshirish bilan yiliga 2,1 million tonnagacha yetkazish imkonini beradi, Kompleksning o‘zi esa 2025-yilning ikkinchi choragida foydalanishga topshirilishi kerak, bu esa "Fitch Ratings" kutilmalariga ko‘ra, 2026-yilda Kompaniyaning qarz yukini 3,4 baravargacha va keyinchalik 2027-yilda 3,0 baravardan past darajaga sezilarli darajada kamaytirishga olib keladi. "Fitch Ratings" ma’lumotlariga ko‘ra, Loyiha yakunlanishining 90 foizdan ortiq yuqori darajasiga erishilganligini hisobga olgan holda amalga oshirish xatarlari kamaytirildi. Agentlikning ta’kidlashicha, Loyihani amalga oshirish orqali Kompaniya O‘zbekiston Respublikasida import mahsulotlari o‘rnini bosuvchi yagona yirik yassi prokat ishlab chiqaruvchisi bo‘ladi. Quyuv-prokat majmuasini qurishdan tashqari, “O‘zmetkombinat” AJ tomonidan ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish va xomashyo manbalarini diversifikatsiya qilishga hissa qo‘shadigan yana bir qator yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. “Po‘lat zoldirlar prokati sexi quvvatini yiliga 500,0 ming tonnaga yetkazish”, “Yiliga 990,0 ming tonna ishlab chiqarish quvvatiga ega to‘g‘ridan to‘g‘ri tiklangan temir ishlab chiqarish fabrikasini qurish” va boshqalar shular jumlasidandir.
"Fitch Ratings" hisobotiga ko‘ra, Quyuv-prokat majmuasini qurish loyihasini yakunlash hisobiga ishlab chiqarish quvvatlarining o‘sishi fonida umumiy qarz/EBITDA qarz yuki ko‘rsatkichining pasayishi, likvidlikning yaxshilanishi, davlat bilan aloqalarning mustahkamlanishi ijobiy reyting harakatiga olib kelishi mumkin.
Batafsil ma’lumotni "Fitch Ratings" rasmiy saytida https://www.fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-downgrades-uzbek-metallurgical-plant-idr-to-b-stable-outlook-26-02-2025 havolasi orqali o‘qishingiz mumkin.
Ma’lumot uchun: "Fitch Ratings" agentligi "Moody’s" va "Standard & Poors" bilan bir qatorda yetakchi xalqaro reyting agentliklari uchligiga kiradi. 1913-yilda tashkil etilgan, shtab-kvartirasi Nyu-York shtatida (AQSH) joylashgan.
“O‘zmetkombinat” AJ O‘zbekistondagi qora metallurgiya sanoatining yetakchisi bo‘lib, 1944-yildan boshlab o‘z tarixini boshlagan. Kombinat yiliga 1 million tonnadan ortiq prokat ishlab chiqarish quvvatiga ega, shuningdek, 2021-2026-yillarda ishlab chiqarish quvvatini yiliga 2,2 million tonnaga yetkazish maqsadida keng ko‘lamli investitsiya dasturi amalga oshirilmoqda. Korxonada 10 mingdan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan bo‘lib, mahsulot mamlakatimizning barcha hududlarida sotiladi va dunyoning turli mamlakatlariga, shu jumladan Yevropaga eksport qilinadi. Kombinat aksiyalarining 90 foizdan ortig‘i davlatga tegishli. Aksiyalarning katta qismi “Toshkent” RFBda muomalada – kombinatning oddiy va imtiyozli aksiyalari yuqori likvidli maqomiga ega.

АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО «УЗБЕКСКИЙ МЕТАЛЛУРГИЧЕСКИЙ КОМБИНАТ» СООБЩАЕТ О ПЕРЕСМОТРЕ МЕЖДУНАРОДНЫМ РЕЙТИНГОВЫМ АГЕНТСТВОМ FITCH RATINGS ДОЛГОСРОЧНОГО РЕЙТИНГА ДЕФОЛТА ЭМИТЕНТА С УРОВНЯ «BB-» ДО «B+» С УЛУЧШЕНИЕМ ПРОГНОЗА С «НЕГАТИВНОГО» УРОВНЯ ДО «СТАБИЛЬНОГО»
Акционерное общество «Узбекский металлургический комбинат» (RSE: UZMK) (далее – АО «Узметкомбинат», «Компания»), ведущий производитель продукции черной металлургии в Узбекистане, сообщает о пересмотре Fitch Ratings (далее – Агентство) долгосрочного рейтинга дефолта эмитента с уровня «BB-» до «B+» с улучшением прогноза с «Негативного» уровня до «Стабильного».
Согласно отчету Fitch Ratings, пересмотр рейтинга АО «Узметкомбинат» главным образом обусловлен более длительным сохранением долговой нагрузки выше пороговых значений, используемых Агентством в рамках рейтингования Компании, на что в значительной степени повлияло ухудшение рыночной конъюнктуры на мировом рынке черной металлургии. В 2024-2025 гг. на фоне неблагоприятных рыночных условий ряд сталелитейных компаний также претерпели снижения кредитных рейтингов и прогнозов со стороны международных рейтинговых агентств. В 2025 г. международное рейтинговое агентство Moody’s Ratings понизило долгосрочные кредитные рейтинги бразильской Companhia Siderurgica Nacional вместе с ее дочерними предприятиями CSN Inova Ventures и CSN Resources S.A. с уровня «Ba2» до «Ba3» с изменением прогнозов с «Негативного» уровня до «Стабильного». Аналогичное действие было ранее предпринято международным рейтинговым агентством S&P Global Ratings в отношении Companhia Siderurgica Nacional с понижением кредитного рейтинга компании в декабре 2024 г. с уровня «BB» до «BB-» с пересмотром прогноза по рейтингу с «Негативного» уровня до «Стабильного». В 2024 г. у базирующихся в Китае Taiyuan Iron & Steel (Fitch Ratings: A), Baowu Steel Group Corporation Limited (Fitch Ratings: A+) вместе с ее дочерним предприятием Baoshan Iron & Steel Co. Ltd. (Fitch Ratings: A+), а также индийской Tata Steel Limited (Fitch Ratings: BBB-) были понижены прогнозы по рейтингам со «Стабильного» уровня до «Негативного». В декабре 2024 г. китайская компания Guangyang Antai (Fitch Ratings: B, Стабильный до 06 декабря 2024 г.) приняла решение прекратить участие в рейтинговых процессах, что привело к отзыву ее кредитного рейтинга.
В настоящий момент АО «Узметкомбинат» находится на завершающей стадии реализации стратегического проекта по строительству Литейно-прокатного комплекса (далее – Проект), степень готовности которого, несмотря на негативные рыночные факторы, за 2024 г. была увеличена с 65 до более 90%. Проект позволит удвоить общую мощность готовой продукции до 2,1 млн тонн в год, и сам Комплекс должен быть введен в эксплуатацию во втором квартале 2025 года, что, по ожиданиям Fitch Ratings, приведет к значительному снижению долговой нагрузки Компании уже в 2026 г. до уровня 3.4x и впоследствии до уровня ниже 3.0x в 2027 г. По мнению Fitch Ratings, риски реализации были снижены с учетом достигнутой высокой степени завершения Проекта, превышающей 90%. Как отмечает Агентство, благодаря реализации Проекта Компания будет единственным в Республике Узбекистан крупным производителем плоского проката, замещая импортную продукцию. Помимо строительства Литейно-прокатного комплекса АО «Узметкомбинат» реализует ряд других крупных инвестиционных проектов, которые, по оценкам Компании, будут способствовать увеличению производственных мощностей и диверсификации источников сырья. К числу таких проектов относятся «Доведение мощности Шаропрокатного цеха до 500,0 тысяч тонн в год», «Строительство Фабрики по производству прямого восстановленного железа с производственной мощностью 990,0 тысяч тонн в год» и др.
Согласно отчету Fitch Ratings, снижение показателя долговой нагрузки Общий долг/EBITDA на фоне роста производственных мощностей за счет завершения проекта строительства Литейно-прокатного комплекса, улучшение ликвидности, укрепление связей с государством могут привести к позитивному рейтинговому действию.
Более подробную информацию можете прочитать на официальном сайте Fitch Ratings по ссылке https://www.fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-downgrades-uzbek-metallurgical-plant-idr-to-b-stable-outlook-26-02-2025
Справочно: Fitch Ratings – агентство, входит в тройку ведущих международных рейтинговых агентств наряду с Moody’s и Standard & Poors. Основано в 1913 году, штаб-квартира находится в штате Нью-Йорк (США).
АО Узметкомбинат – лидер черной металлургии в Узбекистане, ведущий историю с 1944 года. Комбинат имеет установленную мощность в более
чем 1 млн. тонн проката в год, а также реализует масштабную инвестиционную программу с целью увеличения мощностей до 2,2 млн. тонн в год в течении
2021-2026 годов. На предприятии занято более 10 тыс. человек, а продукция реализуется во всех регионах страны и направляется на экспорт в различные страны мира, в том числе Европы. Более 90% акций Комбината принадлежит государству. Существенная часть акций обращается на РФБ «Тошкент» - простые и привилегированные акции Комбината имеют статус высоколиквидных.