27.02.2025 27.02.2025 6175
“O‘ZBEKISTON METALLURGIYA KOMBINATI” AKSIYADORLIK JAMIYATI “FITCH RATINGS” XALQARO REYTING AGENTLIGI TOMONIDAN EMITENTNING UZOQ MUDDATLI DEFOLT REYTINGINI “BB-” DARAJASIDAN “B+” DARAJASIGA QAYTA KO‘RIB CHIQQANLIGINI HAMDA PROGNOZNI “SALBIY” DARAJADAN “BARQAROR” DARAJAGA YAXSHILAGANLIGINI MA’LUM QILADI
O‘zbekistonda qora metallurgiya mahsulotlari ishlab chiqarishning yetakchi korxonasi bo‘lgan “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati (RSE: UZMK) (bundan keyin - "O‘zmetkombinat" AJ, Kompaniya) Fitch Ratings (bundan keyin - Agentlik) tomonidan emitentning uzoq muddatli defolt reytingi “Salbiy” darajadan “Barqaror” darajaga yaxshilangan holda “BB-” darajadan “B+” darajagacha qayta ko‘rib chiqilganini ma’lum qiladi.
"Fitch Ratings" hisobotiga ko‘ra, “O‘zmetkombinat” AJ reytingining qayta ko‘rib chiqilishi, asosan, qarz yukining Agentlik tomonidan Kompaniyani reytinglash doirasida qo‘llaniladigan chegaraviy qiymatlardan yuqori darajada uzoqroq saqlanib qolishi bilan bog‘liq bo‘lib, bunga jahon qora metallurgiya bozoridagi bozor konyunkturasining yomonlashuvi sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatdi. 2024-2025-yillarda noqulay bozor sharoitlari fonida bir qator po‘lat quyish korxonalari ham xalqaro reyting agentliklari tomonidan kredit reytinglari va prognozlarining pasayishiga duch keldi. 2025-yilda "Moody’s Ratings" xalqaro reyting agentligi Braziliyaning "Companhia Siderurgica Nacional" kompaniyasi hamda uning sho‘ba korxonalari "CSN Inova Ventures" va "CSN Resources S.A".ning uzoq muddatli kredit reytingini “Salbiy” darajadan “Barqaror” darajaga o‘zgartirib, “Ba2” darajadan “Ba3” darajaga tushirdi. Shunga o‘xshash harakat ilgari "S&P Global Ratings" xalqaro reyting agentligi tomonidan Companhia Siderurgica Nacional kompaniyasiga nisbatan 2024-yil dekabr oyida reyting prognozini "Salbiy" darajadan “Barqaror” darajaga qayta ko‘rib chiqish orqali kompaniyaning kredit reytingini “BB” darajadan “BB-” darajaga tushirish bilan amalga oshirilgan edi. 2024-yilda Xitoyda joylashgan "Taiyuan Iron & Steel" ("Fitch Ratings": A), "Baowu Steel Group Corporation Limited" ("Fitch Ratings": A+) va uning sho‘ba korxonasi "Baoshan Iron & Steel Co. Ltd." ("Fitch Ratings": A+), shuningdek, Hindistonning "Tata Steel Limited" ("Fitch Ratings": BBB-) reyting prognozlari “Barqaror” darajadan “Salbiy” darajaga tushirildi. 2024-yil dekabr oyida Xitoyning "Guangyang Antai" ("Fitch Ratings": B, 2024-yil 6-dekabrgacha barqaror) kompaniyasi reyting jarayonlarida ishtirok etishni to‘xtatishga qaror qildi, bu esa uning kredit reytingi bekor qilinishiga olib keldi.
Hozirgi vaqtda “O‘zmetkombinat” AJ Quyuv-prokat majmuasini (bundan keyin – Loyiha) qurish bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirishning yakuniy bosqichida bo‘lib, uning tayyorlik darajasi, salbiy bozor omillariga qaramay, 2024-yil uchun 65 foizdan 90 foizdan ko‘proqqa oshdi. Loyiha tayyor mahsulotlarning umumiy quvvatini ikki baravarga oshirish bilan yiliga 2,1 million tonnagacha yetkazish imkonini beradi, Kompleksning o‘zi esa 2025-yilning ikkinchi choragida foydalanishga topshirilishi kerak, bu esa "Fitch Ratings" kutilmalariga ko‘ra, 2026-yilda Kompaniyaning qarz yukini 3,4 baravargacha va keyinchalik 2027-yilda 3,0 baravardan past darajaga sezilarli darajada kamaytirishga olib keladi. "Fitch Ratings" ma’lumotlariga ko‘ra, Loyiha yakunlanishining 90 foizdan ortiq yuqori darajasiga erishilganligini hisobga olgan holda amalga oshirish xatarlari kamaytirildi. Agentlikning ta’kidlashicha, Loyihani amalga oshirish orqali Kompaniya O‘zbekiston Respublikasida import mahsulotlari o‘rnini bosuvchi yagona yirik yassi prokat ishlab chiqaruvchisi bo‘ladi. Quyuv-prokat majmuasini qurishdan tashqari, “O‘zmetkombinat” AJ tomonidan ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish va xomashyo manbalarini diversifikatsiya qilishga hissa qo‘shadigan yana bir qator yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. “Po‘lat zoldirlar prokati sexi quvvatini yiliga 500,0 ming tonnaga yetkazish”, “Yiliga 990,0 ming tonna ishlab chiqarish quvvatiga ega to‘g‘ridan to‘g‘ri tiklangan temir ishlab chiqarish fabrikasini qurish” va boshqalar shular jumlasidandir.
"Fitch Ratings" hisobotiga ko‘ra, Quyuv-prokat majmuasini qurish loyihasini yakunlash hisobiga ishlab chiqarish quvvatlarining o‘sishi fonida umumiy qarz/EBITDA qarz yuki ko‘rsatkichining pasayishi, likvidlikning yaxshilanishi, davlat bilan aloqalarning mustahkamlanishi ijobiy reyting harakatiga olib kelishi mumkin.
Batafsil ma’lumotni "Fitch Ratings" rasmiy saytida https://www.fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-downgrades-uzbek-metallurgical-plant-idr-to-b-stable-outlook-26-02-2025 havolasi orqali o‘qishingiz mumkin.
Ma’lumot uchun: "Fitch Ratings" agentligi "Moody’s" va "Standard & Poors" bilan bir qatorda yetakchi xalqaro reyting agentliklari uchligiga kiradi. 1913-yilda tashkil etilgan, shtab-kvartirasi Nyu-York shtatida (AQSH) joylashgan.
“O‘zmetkombinat” AJ O‘zbekistondagi qora metallurgiya sanoatining yetakchisi bo‘lib, 1944-yildan boshlab o‘z tarixini boshlagan. Kombinat yiliga 1 million tonnadan ortiq prokat ishlab chiqarish quvvatiga ega, shuningdek, 2021-2026-yillarda ishlab chiqarish quvvatini yiliga 2,2 million tonnaga yetkazish maqsadida keng ko‘lamli investitsiya dasturi amalga oshirilmoqda. Korxonada 10 mingdan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan bo‘lib, mahsulot mamlakatimizning barcha hududlarida sotiladi va dunyoning turli mamlakatlariga, shu jumladan Yevropaga eksport qilinadi. Kombinat aksiyalarining 90 foizdan ortig‘i davlatga tegishli. Aksiyalarning katta qismi “Toshkent” RFBda muomalada – kombinatning oddiy va imtiyozli aksiyalari yuqori likvidli maqomiga ega.

27.02.2025 27.02.2025 5814
JOINT STOCK COMPANY “UZBEK METALLURGICAL PLANT” ANNOUNCES THAT THE INTERNATIONAL RATING AGENCY FITCH RATINGS HAS REVISED ITS LONG-TERM ISSUER DEFAULT RATING FROM "BB-" TO "B+" WITH THE OUTLOOK UPGRADED FROM "NEGATIVE" TO "STABLE"
Joint Stock Company “Uzbek Metallurgical Plant” (RSE: UZMK) (hereinafter - Uzmetkombinat JSC, the “Company”), a leading producer of ferrous metallurgy products in Uzbekistan, announces that Fitch Ratings (hereinafter – the “Agency”) has revised its Long-term Issuer Default Rating from 'BB-' to ‘B+’ with the outlook upgraded from “Negative” to “Stable”.
According to the Fitch Ratings report, the revision of the rating is mainly attributed to the leverage levels above the Agency’s thresholds persisting longer than Fitch Ratings previously expected which was primarily due to the weak market conditions in the global steel industry. In 2024-2025 amid unfavorable market environment a number of steel companies around the globe experienced credit ratings and outlooks downgrades. In 2025 the international rating agency Moody’s Ratings downgraded long-term credit ratings of Brazilian Companhia Siderurgica Nacional together with its subsidiaries CSN Inova Ventures and CSN Resources S.A. from “Ba2” to “Ba3” with outlooks revised from “Negative” to “Stable”. The same rating action was prior taken by the international rating agency S&P Global Ratings which in December 2024 downgraded Brazilian Companhia Siderurgica Nacional from “BB” to “BB-” with outlook revised from “Negative” to “Stable”. In 2024 companies based in China, namely Taiyuan Iron & Steel (Fitch Ratings: A), Baowu Steel Group Corporation Limited (Fitch Ratings: A+) together with its subsidiary Baoshan Iron & Steel Co. Ltd. (Fitch Ratings: A+) as well as Indian Tata Steel Limited (Fitch Ratings: BBB-), experienced downgrades of their credit outlooks from “Stable” to “Negative”. In December 2024 a Chinese company Guangyang Antai (Fitch Ratings: B, Stable prior to December 06, 2024) made a decision to stop participating in the rating processes which led to the withdrawal of its credit rating.
Currently, Uzmetkombinat JSC is at the final stage of realization of its strategic project of the construction of Casting and Rolling Complex (hereinafter – the “Project”), the implementation progress of which, despite negative market factors, was upgraded during 2024 from 65 to over 90%. The Project will double the total capacity of finished products to 2.1 mln tons per year and the Complex itself is expected to be commissioned in the second quarter of 2025, which, according to Fitch Ratings' expectations, will lead to a significant reduction in the Company's debt burden already in 2026 to 3.4x and, subsequently, to below 3.0x in 2027. The Agency notes that execution risks around the Project have decreased given its high completion rate exceeding 90%. According to the Agency, thanks to the Project the Company will become the country's sole large producer of flat steel products, replacing imports. In addition to the Casting and Rolling Complex, Uzmetkombinat JSC is now implementing other investment projects that, pursuant to the Company’s estimates, will increase its production capacity, as well as diversify its resource base. Among such projects are the “Construction of New Grinding Ball line with annual capacity of 500,000 tons”, the “Construction of DRI production line with annual capacity of 990,000 tons” and other.
According to the Fitch Ratings report, a steady decline in the Total Debt/EBITDA ratio along with the scale increase due to the successful Project completion, improved liquidity, as well as strengthening ties with Uzbekistan could lead to a positive rating action/upgrade.
For more information, please visit the official Fitch Ratings website via https://www.fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-downgrades-uzbek-metallurgical-plant-idr-to-b-stable-outlook-26-02-2025
Reference: Fitch Ratings is one of the three leading international rating agencies, along with Moody's and Standard & Poors. It was founded in 1913 and is headquartered in New York State (USA).
JSC Uzmetkombinat (JSC UZMK) is the leader of ferrous metallurgy in Uzbekistan, counting its history from 1944. Its manufacturing plant has an installed annual capacity of more than 1 million tons of rolled products and is implementing a large-scale investment program to increase capacity to 2.2 million tons per year during 2021-2026. The enterprise employs more than 10,000 people. Its products are sold in all regions of the country and are exported to various countries of the world, including Europe. More than 90% of the company's shares are owned by the Uzbekistan state. A significant portion of the company’s shares is traded on RSE “Toshkent”. Common and preferred shares of the company have the status of highly liquid.