7-APREL – BUTUNJAHON SALOMATLIK KUNI
O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Toshkent viloyati Kengashi, O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi hamda O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi Toshkent viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi tizimida 2025-yilda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar dasturi”
tasdiqlangan bo‘lib, dasturda 7-aprel – Butunjahon salomatlik kuni munosabati bilan Toshkent viloyatidagi ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talaba va o‘quvchi yoshlar hamda korxona va tashkilotlarda mehnat qilayotgan yosh ishchi-xodimlar ishtirokida yurish marafoni o‘tkazish vazifasi belgilangan.
Shu munosabat bilan, joriy yil 4-aprel kuni Nurafshon shahrida joylashgan “Nurafshon arena” o‘yingohida yurish marafoni bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi Toshkent viloyati Kengashi raisi Sayyora Fayziyeva barcha ishtirokchilarga sog‘lom turmush tarzi haqida so‘zlab, o‘zining samimiy tilaklarini bildirdi.
Ushbu marafonda “O‘zmetkombinat” AJning tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan yosh ishchi-xodimlar ham faol ishtirok etishdi.
Shunga alohida to‘xtalib o‘tish kerakki, Xalqaro salomatlik kuni jamoatchilikka doimiy ravishda sog‘lom hayot tarzini yuritish va faol hayot kechirish muhimligini eslatib turish maqsadida tuzilgan.
Bayramni nishonlash orqali insoniyatga muntazam ravishda profilaktika ishlarini o‘tkazish maqsadlari va salomatlikni asrash vazifalari yetkaziladi. Butun dunyoga ma’lumki, kasallikni davolashdan ko‘ra uning oldini olish ancha osondir.

ПРОДОЛЖАЯ ТРАДИЦИИ НАСТАВНИЧЕСТВА
В рамках реализации «Программы мероприятий по осуществлению государственной молодежной политики в системе Совета Федерации профсоюзов Ташкентской области в 2025 году», Советом Федерации профсоюзов Узбекистана Ташкентской области совместно с Ташкентским областным Советом Союза молодежи Узбекистана и Агентством по делам молодежи Ташкентской области, была организована масштабная акция в честь Всемирного дня здоровья.
Согласно программе, в честь 7 апреля — Всемирного дня здоровья — было запланировано проведение оздоровительного марафона с участием студентов и учащихся образовательных учреждений, а также молодых сотрудников, работающих в различных организациях и предприятиях региона.
В связи с этим 4 апреля текущего года на стадионе «Нурафшон Арена», расположенном в городе Нурафшон, состоялся массовый марафон. В мероприятии приняла участие председатель Совета Федерации профсоюзов Ташкентской области Сайёра Файзиева, которая поприветствовала всех участников, отметила важность ведения здорового образа жизни и пожелала всем крепкого здоровья и благополучия.
Активное участие в марафоне приняли и молодые сотрудники, работающие в структурных подразделениях АО «Узметкомбинат», продемонстрировав свою активную жизненную позицию и поддержку идеи здорового образа жизни.
Следует особо отметить, что Всемирный день здоровья был учреждён для того, чтобы напоминать обществу о важности сохранения здоровья, ведения активного образа жизни и профилактики заболеваний. Отмечая этот день, человечество вновь и вновь подтверждает простую, но жизненно важную истину: предупредить болезнь гораздо проще, чем лечить её.