TIBBIY MUHANDISLIK BRIGADASINING NAVBATDAGI YIG‘ILISHI BO‘LIB O‘TDI
Joriy yilning 11-aprel kuni Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi yig‘inlar zalida tibbiy muhandislik brigadasi tomonidan jadval bo‘yicha Idoraviy harbiylashtirilgan qorovullikda nazorat tekshiruv ishlari yakuni bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Ushbu nazorat tekshiruvining maqsadi bo‘yicha Idoraviy harbiylashtirilgan qorovullik rahbar va xodimlari bilan ochiq suhbat o‘tkazildi. Unda sanoat xavfsizligi, mehnatni muhofaza qilish, yong‘in xavfsizligi, kasbiy salomatlik faoliyati bo‘yicha fikrlar bildirildi va bir qancha savollar ko‘rib chiqildi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat davomida Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi departamenti, Sanoat xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Gulmira Toshmatova, "Metallurg" nomli shahar shifoxonasidan O‘g‘iloy Baratova, shifokor Nigora Babayeva, Ovqatlanish kombinati boshlig‘i Marhabo Xoliqova, Kasaba uyushmasi qo‘mitasi vakili Yusuf Gaibnazarov, Idoraviy harbiylashtirilgan qorovullik vakillari o‘zlarining sohalaridan kelib chiqqan xolda ma’lumotlarini berib o‘tishdi.
Ta’kidlash kerakki, tibbiy muhandislik brigadasining asosiy maqsadlari kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat va dam olish sharoitlarini yaratish, tibbiy yordam sifatini oshirish, umumiy va kasbiy kasalliklarning hamda ishlab chiqarish jarohatlarini oldini olishdan iborat.
Tibbiy tekshiruv natijalari yakuni bo‘yicha yig‘ilishda Idoraviy harbiylashtirilgan qorovullik ishchilarining sog‘ligi hamda sanoat xavfsizligi, mehnat muhofazasi, sanitariya holati bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida hisobotlar tinglandi va kelgusida komissiya tomonidan mehnat sharoitlarini yanada yaxshilash maqsadida ko‘rsatilgan taklif hamda talablari bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqilishi belgilandi.

СОСТОЯЛОСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ ВРАЧЕБНО-ИНЖЕНЕРНОЙ БРИГАДЫ
11 апреля текущего года в учебном зале для проведения вводного инструктажа Департамента промышленной безопасности и охраны труда состоялось плановое совещание врачебно-инженерной бригады комбината по итогам проведенной проверки в Ведомственной военизированной охране.
В рамках данной проверки была организована открытая беседа с руководством и сотрудниками Ведомственной военизированной охраны. В ходе встречи были обсуждены вопросы промышленной безопасности, охраны труда, противопожарной безопасности и профессионального здоровья, а также рассмотрены ряд актуальных вопросов.
В мероприятии приняли участие начальник Департамента промышленной безопасности и охраны труда Гульмира Тошматова, представитель городской больницы «Металлург» Угилой Баратова, врач Нигора Бабаева, руководитель комбината питания Мархабо Халикова, представитель профсоюзного комитета Юсуф Гаибназаров, а также представители Ведомственной военизированной охраны. Участники встречи поделились информацией, исходя из специфики своей деятельности.
Следует отметить, что основными целями врачебно-инженерной бригады являются создание надлежащих условий труда и отдыха в структурных подразделениях комбината, повышение качества медицинской помощи, а также профилактика общих и профессиональных заболеваний и производственных травм.
По итогам медицинского осмотра были заслушаны отчёты о состоянии здоровья работников Ведомственной военизированной охраны, об условиях труда, санитарной обстановке, а также о реализуемых мерах в сфере промышленной безопасности и охраны труда. В завершение заседания была поставлена задача разработать комплекс мероприятий по дальнейшему улучшению условий труда на основе представленных предложений и требований комиссии.