OLOV QALB KASB EGALARI
Elektrda po‘lat eritish bo‘linmasining Po‘latga pechdan tashqari ishlov berish uchastkasida hozirgi kunda 30ga yaqin ishchi-xodimlar mehnat qilib kelishmoqda. Ularning asosiy ish vazifalari pechda eritilgan po‘latni belgilangan haroratda ushlab turib, buyurtmaga asosan kimyoviy tarkiblarni qo‘shib yarim tayyor mahsulotni maromiga yetkazib tayyorlash va uni uzluksiz po‘lat quyish qurilmasiga yetkazib berishdan iborat.
Jamoa mutaxassislarining so‘zlariga qaraganda, sifatli po‘lat quymalarini ishlab chiqarishda rivojlangan davlatlar tajribasiga asoslangan holda ishlar amalga oshirilmoqda. Albatta, ularning ishlarini oson deb bo‘lmaydi, sababi ular 1500 dan ortiq darajadagi issiq holatdagi po‘latning oldida turib, har qanday vaziyatga qaramasdan shijoat bilan mehnat qilib kelishmoqda. Shuni ham unutmaslik lozimki, bu yerda qanchalik sifatli po‘lat quymalari tayyorlab berilsa, undan ana shunday talabga javob beradigan tayyor mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Demak Po‘latga pechdan tashqari ishlov berish uchastkasida ishlayotgan kasb egalarining zimmalariga muhim mas’uliyat yuklatilgan. Smena ustasi Ikrom Raimjonov, po‘lat erituvchi yordamchilari Valijon Dadaboyev, G‘afur Samandarov, Shavkat Abdualiyev, Farhod Jabborov kabi soha xodimlari vaqtdan unumli foydalangan xolda topshiriqlarni uddalab kelishmoqda.

ЛЮДИ ОГНЕННОЙ ПРОФЕССИИ
На участке внепечной обработки стали Электросталеплавильного подразделения трудятся около 30 специалистов. Их основная задача — поддерживать расплавленную в печи сталь при заданной температуре, добавлять в нее необходимые химические компоненты в соответствии с заказом, доводить полуфабрикат до нужного состояния и передавать его на установку непрерывной разливки стали.
По словам самих работников участка, процесс организации труда строится на опыте развитых стран в сфере производства качественной стальной продукции.
Безусловно, назвать их труд лёгким нельзя. Ежедневно находясь рядом с раскаленной до более чем 1500 градусов сталью, они самоотверженно выполняют свою работу, несмотря на любые обстоятельства.
Важно помнить: чем качественнее будут подготовлены стальные заготовки, тем более надёжной и конкурентоспособной будет получена готовая продукция в дальнейшем. А это значит, что на работников участка внепечной обработки стали возложена важная и ответственная задача.
Высококлассные специалисты — сменный мастер Икром Раимжонов, помощники сталеваров Валижон Дадабоев, Гафур Самандаров, Шавкат Абдуалиев и Фархад Жаббаров, - рационально используя рабочее время, достойно справляются с установленными заданиями.