09.08.2025 09.08.2025 1439
O‘zbekiston metallurgiya zavodi tarixidagi yangi davr 1970-yillarda korxonani kengaytirish va qayta qurish bo‘yicha yirik dasturning amalga oshirilishi bilan boshlangan edi. Bu dasturning asosiy tashabbuskorlari shu davrdagi O’zbekiston Respublikasi rahbari Sharof Rashidov va 1949-yildan buyon zavodga rahbarlik qilayotgan Ibrohim Muhammedov bo‘lgan edi.
Zavod bunga qadar hech qachon bunchalik tez sur’atlarda rivojlanmagan edi. Boshqacha qilib aytganda, zavodning ikkinchi tug‘ilishi boshlandi. 1972-yili mamlakatdagi eng yirik sirlangan po‘lat idishlar ishlab chiqarish sexining qurilishi boshlandi. 1974-yili 20 ming tonna mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan uning birinchi navbati ishga tushirildi.
O’tgan asrning 70-yillari o‘rtalarida zavodda hajmi va texnik jihozlanishi jihatidan tengsiz bo‘lgan Elektrda po‘lat eritish majmuasining qurilishi boshlandi. Bu Respublika miqyosidagi yirik bunyodkorlik jarayoni bo‘lib, unda o‘nlab qurilish tashkilotlari ishtirok etdi. Mamlakatning 20 ta shahridagi 347 ta korxona zavod uchun zarur uskunalar va materiallar yetkazib berdi.
Shaharning aholisi kam bo‘lgan, huvillab yotgan chetida shisha, beton va po‘lat konstruksiyali ulkan ishlab chiqarish binolari qad rostladi. Bu inshootlar Bekobodga kelgan har qanday insonning e’tiborini o‘ziga jalb qilmay qolmasdi.

Новая веха в истории узбекской металлургии началась в 70-е годы с развертыванием огромной программы расширения, реконструкции завода. Инициаторами ее стали Шараф Рашидов, руководивший республикой, и Ибрагим Мухамедов, возглавивший завод еще весной 1949 года.
Никогда в прошлом предприятие не знало таких стремительных темпов роста мощностей, как в эти годы. Образно говоря, началось второе рождение завода. В 1972 году был заложен фундамент крупнейшего в стране цеха по производству стальной эмалированной посуды, а уже в 1974 году введена в эксплуатацию его первая очередь мощностью 20 тысяч тонн изделий в год.
В середине 70-х годов на заводе началось строительство мощного, небывалого по своим масштабам и технической оснащенности комплекса электросталеплавильного производства. Это была ударная стройка республики, в которой участвовали десятки строительных организаций, 347 предприятий из 20 городов страны поставляли заводу необходимое оборудование и материалы.
Там, где была унылая, пустынная окраина города, выросли огромные производственные корпуса из стальных конструкций, стекла и бетона, невольно привлекая взоры каждого, кто приезжал в Бекабад.