TIBBIY MUHANDISLIK BRIGADASI TOMONIDAN NAZORAT TEKSHIRUV ISHLARI O‘TKAZILDI
O‘zmetkombinat” AJ ning xodimlariga sog‘lom mehnat sharoitlarini yaratish va kasallanishlar darajasini kamaytirish maqsadida Boshqaruv raisi - Bosh direktorning 2024-yil 28-fevraldagi “Tibbiy muhandislik brigadasini tashkillashtirish to‘g‘risida” gi  buyrug‘iga asosan jadval asosida  Ijroiya apparatida tibbiy muhandislik brigadasi tomonidan nazorat tekshiruv ishlari o‘tkazildi. Tibbiy muhandislik brigadasining asosiy maqsadlari kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat va dam olish sharoitlarini yaratish, umumiy va kasbiy kasalliklarning, tibbiy yordam sifatini oshirish, xodimlarning ishlab chiqarish jarohatlarini oldini olishdan iborat.
“O‘zmetkombinat” AJ da Tibbiy muhandislik brigadasi ishlarini tashkillashtirish to‘g‘risidagi Nizomga asosan komissiya tomonidan tarkibiy bo‘linmada tekshirish o‘tkazish mobaynida quyidagi savollar ko‘rib chiqildi va tahlil qilindi. Jumladan,
- xodimlarga sog‘lom mehnat sharoitlari yaratilganligi va kasallanish darajasi xavfini kamaytirish chora-tadbirlarini ishlab chiqilganligi va tahlili;
- xodimlarni sog‘ligini muhofaza etish chora-tadbirlari ishlab chiqilganligi;
- xodimlarni salomatligini nazorat qilish ishlarini tashkillashtirilganligi va kasallanish darajasini xavfini kamaytirish chora-tadbirlarini ishlab chiqilganligini tahlili-tibbiy ko‘rik natijalari va tibbiy komissiya tomonidan berilgan tavsiyalarni bajarilganligi;
- sog‘lom va xavfsiz mehnat sharoitini  yaratishga doir ishlar shakllari va usullarni takomillashtirilishi va ta’minlashini;
- xodimlarni shaxsiy himoya vositalarini to‘g‘ri qo‘llashini tekshirish;
- kiyim almashtirish va yuvinish xonalari muntazam dezinfeksiya qilinishi va sanitariya talablariga javob berishi;
- oshxona va bufetlar holati-xodimlarni shaxsiy gigiyena talablari va shaxsiy himoya vositalarini to‘g‘ri qo‘llash talablariga amal qilishlari lozimligi yuzasidan savollar ko‘rib chiqilib atroflicha tahlil qilindi.
Tibbiy tekshiruv natijalari yakuni bo‘yicha yig‘ilishda ishchilarning kasallanishi va shikastlanish holati bo‘yicha shifokorlarning hisobotlari tinglandi. Qolaversa yig‘ilish davomida Ijroiya apparati ishchi-xodimlari tomonidan mehnat sharoitlarini yanada yaxshilash maqsadida qo‘shimcha takliflar bo‘ldi va ushbu takliflar bo‘yicha kelgusida komissiya tomonidan chora-tadbirlar ishlab chiqilishi belgilandi.

THE CONTROL AND REVISION WORK WAS CARRIED OUT BY THE MEDICAL ENGINEERING TEAM OF THE PLANT
The main tasks of the medical engineering team are to create working and rest conditions in the structural divisions of the plant, improve the quality of medical care, prevent general and occupational diseases, and occupational injuries of personnel.
In accordance with the Regulations on the organization of the work of the medical engineering team at Uzmetkombinat JSC, the following issues were considered and analyzed by the commission during the inspection in the structural unit. Including,
- development and analysis of measures to reduce the risk of diseases and create healthy working conditions for employees;
- development of measures to protect the health of employees;
- analysis of the organization of work to monitor the health of personnel and develop measures to reduce the risk of morbidity
- the results of medical examinations and the implementation of the recommendations of the medical commission;
- improvement and provision of forms and methods of work to create healthy and safe working conditions;
- checking the correctness of the use of personal protective equipment by employees;
- to ensure that changing rooms and laundries are regularly disinfected and comply with sanitary requirements;
- condition of kitchens and cupboards
- issues related to staff compliance with personal hygiene requirements and proper use of personal protective equipment have been reviewed and analyzed in detail.
Following the results of the medical examination, reports of doctors on the morbidity and traumatic condition of employees were heard at the meeting. In addition, during the meeting, additional proposals were made to further improve working conditions on the part of employees of the executive office, and further development of measures by the commission was determined based on these proposals.