28-APREL – BUTUNJAHON MEHNATNI MUHOFAZA QILISH KUNI
Xalqaro mehnat tashkilotining tashabbusi bilan 2003-yildan buyon 28-aprel – Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni sifatida keng nishonlab kelinyapti.
XMT tomonidan ushbu kunning ta'sis qilinishiga sabab butun dunyoda ish joylarida baxtsiz hodisalar va kasb kasalliklarining oldini olishga ko‘maklashishdir. Dunyoning barcha davlatlarida mehnat muhofazasi bilan shug‘ullanuvchi tashkilot va muassasalar mazkur kunga bag‘ishlab turli tadbirlarni tashkil qiladilar.
Munosib mehnat muhofazasini tashkil qilishning asosini mehnat munosabatlari sohasidagi davlat siyosati tashkil etadi. Bunda ularni tartibga solishga qaratilgan milliy qonunchilik yetakchi o‘rinni egallaydi.
Mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha belgilangan barcha tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksi, O‘zbekiston Respublikasining "Mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun"i hamda boshqa qonunosti hujjatlari bilan tartibga solinadi.

28 АПРЕЛЯ - ВСЕМИРНЫЙ ДЕНЬ ОХРАНЫ ТРУДА
С 2003 года по инициативе Международной организации труда (МОТ) 28 апреля широко отмечается как Всемирный день охраны труда.
Основная цель учреждения этого дня МОТ – предотвращение несчастных случаев и профессиональных заболеваний на рабочих местах во всем мире. Во всех странах организации и учреждения, занимающиеся охраной труда, организуют различные мероприятия, посвященные этому дню.
Основой организации охраны труда является государственная политика в области трудовых отношений. При этом ведущее место занимает национальное законодательство, направленное на их регулирование.
В нашей стране вся деятельность по охране труда регулируется Конституцией Республики Узбекистан, Трудовым кодексом Республики Узбекистан, "Законом Республики Узбекистан об охране труда" и другими нормативными документами.