TUSHUNTIRISH VA TARG‘IBOT ISHLARI OLIB BORILDI
Unda mutaxassislar tarkibiy bo‘linma xodimlarini sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi talablariga rioya qilishlari lozimligi yuzasidan tushuntirish va targ‘ibot ishlarini olib borishdi.
Bu borada "O‘zmetkombinat" AJ boshqaruv raisi-bosh direktorining 2025-yil 9-yanvarda 20-sonli buyrug‘i chiqarilgan bo‘lib, ushbu yig‘ilishda  talablar ijrosini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar  ko‘rib chiqildi va atroflicha muhokama qilindi.
Albatta korxona va tashkilotlarda mehnat sharoitlarini yaxshilash, ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalar va kasb kasalliklarining oldini olishda mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligiga amal qilish muhim hisoblanadi.
Tadbir davomida Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi departamenti, Sanoat xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Gulmira Toshmatova mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi, favqulodda vaziyatlarning oldini olishda e’tibor qaratish lozim bo‘lgan muhim jihatlarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
SXvaMM departamenti  targ‘ibot ishlarini olib borish bilan bir qatorda buyruqqa asosan  "Metallurg" nomli shaxar shifoxonasi shifokorlarini jalb qilgan xolda kombinat ishchi-xodimlarining sog‘liklariga e’tibor qaratib, kelib chiqishi mumkin bo‘lgani kasalliklarning oldini olishda munosib ishlar olib borilmoqda.

ПРОВЕДЕНЫ РАЗЪЯСНИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
В ходе мероприятия специалисты провели разъяснительную и агитационную работу среди сотрудников структурных подразделений о необходимости соблюдения требований промышленной безопасности и охраны труда.
В связи с этим, 9 января 2025 года был издан приказ №20 Председателя правления - Генерального директора АО «Узметкомбинат», на котором было рассмотрено и детально обсуждено выполнение требований.
Безусловно, соблюдение норм охраны труда и техники безопасности на предприятиях и организациях играет важную роль в улучшении условий труда и предотвращении несчастных случаев и профессиональных заболеваний на производстве.
В ходе мероприятия Гульмира Тошматова, руководитель Департамента промышленной безопасности и охраны труда, Управления промышленной безопасности подробно остановилась на важных аспектах, которые требуют особого внимания в области охраны труда, техники безопасности и предотвращения чрезвычайных ситуаций.
Кроме того, Департамент промышленной безопасности и охраны труда проводит агитационную работу и, в соответствии с приказом, привлекает врачей городской больницы «Металлург» для работы с сотрудниками комбината, уделяя внимание их здоровью и предотвращению возможных заболеваний.