ADABIY-MA’RIFIY TADBIR BO‘LIB O‘TDI
Metallurglar madaniyat saroyida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur hayoti va ijodiga bag‘ishlab tadbir tashkil etildi.
Tadbirda ishtirok etganlar buyuk shoir va mutafakkir, davlat arbobi Mir Alisher Navoiy va Temuriylar avlodining iste’dodli vakili, atoqli shoir, buyuk sarkarda Zahiriddin Muhammad Boburning bosib o‘tgan yo‘li haqida ma’lumotlar berib o‘tishdi.
Adabiy-ma’rifiy tadbir davomida Bekobod tumani hokimi maslahatchisi Saida Suvonova So‘z mulkining sultoni Alisher Navoiy, buyuk shoir, qomusiy olim, davlat arbobi va mohir sarkarda Zahiriddin Muhammad Boburning beqiyos ilmiy-ijodiy merosi milliy madaniyatimiz va xalqimiz adabiy-estetik tafakkurining shakllanishida, jahon adabiyoti, ilm-fani va davlatchiligi tarixida tutgan o‘rni haqida to‘xtalgan bo‘lsa, Xalq iste’moli mollari ishlab chiqarish bo‘linmasi ustasi Elyor Shodimatov va 2-sonli umumta’lim maktabi o‘quvchilari E’zoza Sirojiddinova, Yulduz Tolibovalar ikki ulug‘ siymoning g‘azal va ruboiylardan parchalar o‘qishdi.
Ayniqsa, Bekobod shahar ixtisoslashgan san’at maktabining o‘quvchilari Jasmina Turmuhammedova, Abbos Aliqulov tomonidan jonli tarzda ijro etilgan “Oh kim” qo‘shig‘i barchaga yuqori kayfiyat ulashdi.
Aytish lozim, O‘zbek mumtoz adabiyoti tarixidagi ikki buyuk siymo – Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur ijodini o‘rganish orqali chinakam inson hayoti qanday bo‘lishi kerakligi haqida yetarlicha tasavvurga ega bo‘lish mumkin.
Xalqimiz ma’naviy dunyosining yuksalishiga ulkan hissa qo‘shgan ikki buyuk shaxs – Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludi munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda barcha o‘zlariga kerakli bo‘lgan ma’naviy ozuqalarni olishdi.

СОСТОЯЛОСЬ ЛИТЕРАТУРНО-ПРОСВЕТИТЕЛЬСКОЕ МЕРОПРИЯТИЕ
Во Дворце культуры металлургов состоялось мероприятие, посвящённое жизни и творчеству Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура.
Участники мероприятия рассказали о жизненном пути великого поэта, мыслителя и государственного деятеля Мир Алишера Навои, а также талантливого представителя династии Темуридов, выдающегося поэта и полководца Захириддина Мухаммада Бабура.
В ходе литературно-просветительского мероприятия советник хокима Бекабадского района Саида Сувонова отметила, что бесценное научное и творческое наследие «султана слова» Алишера Навои, а также великого поэта, энциклопедиста, государственного деятеля и полководца Захириддина Мухаммада Бабура сыграло важную роль в формировании национальной культуры, литературно-эстетического мышления народа, а также в истории мировой литературы, науки и государственности.
Мастер цеха по производству товаров народного потребления Эльёр Шодиматов, а также ученицы общеобразовательной школы №2 Эъзоза Сирожиддинова и Юлдуз Толибова прочли отрывки из газелей и рубаи двух великих личностей.
Особенно высокую атмосферу мероприятию придало живое исполнение песни учениками специализированной школы искусств города Бекабад — Жасминой Турмухамедовой и Аббосом Аликуловым.
Следует отметить, что изучение творчества двух великих фигур узбекской классической литературы — Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура — даёт глубокое представление о том, каким должен быть истинный человек.
Мероприятие, организованное в честь дня рождения этих выдающихся личностей, внесших огромный вклад в духовное развитие народа, стало для всех его участников источником ценной духовной пищи.