25.02.2025 25.02.2025 2764
“O‘zmetkombinat” AJda ham turli kasblarda mehnat qilayotgan tajribali ishchi-xodimlar ko‘plab topiladi. Ular kombinatga kelayotgan yosh kadrlarga ustozlik qilib, kasb sirlarini o‘rgatishmoqda.
Jo‘rabek Qodirov ham kombinatga kelganida 26 yoshda bo‘lgan, u Toshkent davlat texnika universitetini tamomlab 2014-yil Zoldir prokatlash bo‘linmasiga valstokar bo‘lib ishga kirgan. Ustozlari Qahramon Qo‘chqorov, Mansur Iskandarov, Maqsud Xolmatovlardan tokarlik  sir-asrorlarini o‘rgangan. Keyinchalik shu bo‘linmada 2015-yildan 2017-yilgacha usta lavozimida ishlagan. 2017-yil iyuldan vallarni yig‘ish va kletlarni almashtirish uchastkasida valsalovchi vazifasiga ishlagan. Bu yerda unga Ilhom Rahimov, Solijon Allaberdiyev kabi tajribali mutaxassislar ko‘magida valsalovchi kasbini o‘rgangan. Yillar o‘tib o‘zi ham malakali kadrlardan biriga aylandi. 2019-yil iyun oyidan 2024-yilning iyun oyigacha tayyor mahsulot omborida usta lavozimida ishlab o‘z tajribasini oshirdi. Hozirgi kunda esa smena katta ustasi lavozimida ishlab kelmoqda.

ПРОФЕССИЯ - МОЯ ГОРДОСТЬ
В АО «Узметкомбинат» трудятся опытные специалисты, которые не только качественно выполняют свои обязанности, но и передают знания молодым сотрудникам, помогая им профессионально расти и развиваться на предприятии.
Журабек Кодиров пришёл на комбинат после окончания Ташкентского государственного технического университета. Свой профессиональный путь он начал в 2014 году в Шаропрокатном подразделении. Под руководством наставников Кахрамона Кучкарова, Мансура Искандарова и Максуда Холматова он приобрёл первые практические навыки.
С 2015 по 2017 год Журабек работал мастером в этом же подразделении, а затем перешёл на участок сборки валков и замены клетей, где занимал должность вальцовщика. Здесь опытные коллеги Илхом Рахимов и Солижон Аллабердиев помогли ему овладеть новой специальностью и расширить профессиональные компетенции.
Со временем Журабек стал квалифицированным и ответственным специалистом. С июня 2019 года по июнь 2024 года он работал мастером склада готовой продукции, где приобрёл дополнительные навыки в организации производственных процессов.
Сегодня Журабек Кодиров занимает должность старшего сменного мастера и продолжает вносить весомый вклад в работу подразделения.